Konsument ma prawo odmówić zakupu i zwrócić w ciągu 14 dni. Sklep zobowiązany jest do zwrotu pieniędzy za zakup za pośrednictwem tej samej formy płatności, którą wybrał klient. Wyjątkiem będą sytuacje, w których Klient zgadza się na zwrot pieniędzy w inny sposób.
Termin zwrotu liczony jest od momentu fizycznego otrzymania towaru, czyli od momentu jego dostarczenia do kupującego.
Za każdym razem, gdy przedmiot jest zwracany, kupujący musi przedstawić dowód zakupu. Może to być Paragon, potwierdzenie przelewu, powiadomienie o potwierdzeniu zakupu, a nawet zeznanie.
Kiedy nie można jeszcze zwrócić towaru:
- Sprzedawca może nie zaakceptować przedmiotu, który został wykonany na zamówienie dla kupującego, nawet jeśli nie ma na nim śladu korzystanie.
- Nie można liczyć na zwrot niektórych towarów, które nie podlegają ponownej sprzedaży po otwarciu opakowania, przed przykład, soczewki kontaktowe.
Możesz złożyć skargę na wadliwy przedmiot. Wadą może być nie tylko uszkodzenie zakupionej rzeczy, ale także brak te cechy, które obiecał ci sprzedawca.
W Polsce taka skarga nazywa się reklamacją”. W trakcie tej procedury kupujący może zażądać od sprzedającego lub wykonawcy danej świadczenie: - naprawa;
- wymiana towaru;
- zwrot całości lub części zapłaconej za towar, ze względu na jakość nie jest zadowolony.
W ramach reklamacji możesz ubiegać się o zwrot, naprawę lub wymianę towaru.
Następnie sprzedawca zwraca ci zapłacone pieniądze, w tym wszelkie koszty wysyłki. Przyczyną reklamacji w tym przypadku jest wadliwy produkt, a nie to, co kupujący zmienił zdanie.